نجوم برای تفریح

نجوم برای تفریح، یک دورهٔ آنلاین آشنایی با نجوم مقدماتی است که توسط من، میلاد جمالی تدیس می‌شود.

مقدمه

انسان با ورود به دورهٔ بزرگسالی اغلب به دام روزمرگی، تکاپو برای زندگی بهتر (که معمولاً هم حاصل نمی‌شود!)، نگهداری از دیگران و سایر امور زندگانی می‌شود. رؤیاهای کودکی ما در بسیاری از مواقع زیبا‌تر از زندگی حال حاضر ماست. بسیاری از ما، حتی اگر به شغل فضانوردی هم علاقه نداشتیم، بدمان نمی‌آمد که روزی سوار بر یک فضاپیما، مسافرتی در آسمان داشته باشیم.

انسان مدرن از طرفی مسئول تخریب طبیعت است و از طرفی برایش روشن می‌شود که به طبیعت نیاز دارد. خانواده‌ها اگر نه اکثراً اما بخش بزرگی از تعطیلاتشان را در طبیعت سپری می‌کنند. طبیعت اما تنها روی زمین نیست. طبیعت آسمان شب با توسعهٔ غیراصولی شهرها به فراموشی سپرده شده است و در نتیجه ما انسان‌های مدرن از گهوارهٔ آرام‌بخش خود، زمین و خانهٔ بزرگ کیهانیمان غافل شده‌ایم. فراگیری دانش نجوم علاوه بر مسرت‌بخش بودن می‌تواند به تأثیر عمیقی بر جهانبینی ما داشته باشد؛ چه بسا که از دریچهٔ آسمان به عظمت کیهان و حقارت نوع بشر پی می‌بریم.

کوتاه دربارهٔ دورهٔ نجوم برای تفریح

نجوم برای تفریح، یک دورهٔ آزاد و رایگان نجوم برای بزرگسالان است. شرکت در این دوره، برای هر کسی که به یک کامپیوتر (لپ‌تاپ، رومیزی، تبلت، گوشی موبایل و...) دسترسی داشته باشد، آزاد و رایگان است.

جلسات کلاس در پلتفرم آزاد و متن‌باز جیتسی برگزار می‌شود و در کل دورهٔ تلاش می‌شود که از نرم‌افزارهای آزاد استفاده کنیم.

مدلی که برای کلاس در نظر گرفته شده، مدلی بر اساس شبکه‌های آموزشی ایوان ایلیچ است؛ یعنی نه مدرکی در کار است و نه چیزی اجباری و سلسله‌مراتبی است. تنها اشتیاق برای کشف جهان مهم است.

هزینه

به عقیدهٔ من معلمی (مثل منجمی) شغلی عاشقانه است. هدف من در این دوره کسب ثروت نیست (در غیر این صورت روی کار پردرآمدی وقت می‌گذاشتم!) اما ریالی که از کار عاشقانه به دست می‌آید، از دلار ناچاری شیرین‌تر است. پس عوض شهریه، می‌توانید هر مقدار که دوست دارید، از من حمایت مالی (دونیت یا کرمی) کنید. فکر می‌کنم در این حالت، هم شاگرد راضی است و هم معلم!

نحوهٔ نام‌نویسی

نام‌نویسی در این دوره، ساده و سرراست است! ابتدا از طریق دکمهٔ پایین وارد صفحهٔ ثبت‌نام شوید و پس از پر کردن فرم نام‌نویسی، عضو گروه تلگرام شوید تا از ساعت و زمان دوره، مطلع شوید.

اگر تلگرام ندارید، کافیست هر سه‌شنبه، همین صفحه را چک کنید.

کلاس‌ها کی و کجا برگزار می‌شود؟

کلاس‌ها سه‌شنبهٔ هر هفته ساعت ۱۸:۳۰ در پلتفرم جیتسی برگزار می‌شود.

چرا تلگرام و جیتسی؟

اگرچه تلگرام بهترین نیست؛ اما مناسب‌ترین جایگزین برای بدافزار واتساپ است. به نظر من استفاده از واتساپ غیراخلاقی است.

همینطور جیتسی نیز بهترین و ایمن‌ترین نرم‌افزار ممکن است. جیتسی متن‌باز، رایگان و آزاد است.

چطور می‌توانم حمایت مالی کنم؟

اگر از شرکت در کلاس لذت بردید، می‌توانید مبلغی که به ازای آن می‌توانستید به کافه بروید را به شمارهٔ کارت من در بانک تجارت واریز کنید. قطعاً خوشحال خواهم شد و انرژی بیشتر خواهم گرفت!

۵۸۵۹-۸۳۱۰-۵۴۱۵-۱۴۸۴

بانک تجارت - میلاد جمالی رحمت آبادی

من تازه متوجه شدم! آیا دوره را از دست دادم؟

خیر، هر زمان که دوست داشتید می‌توانید ثبت‌نام کنید؛ ولی توصیه می‌کنم که شکیبا باشید و در ترم بعد نام‌نویسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *